W Bieszczady przyszła jesień. Widać ją w kolorowych koronach drzew, odlatujących kluczach ptaków, widać ją też w naszym ogrodzie. Jesień to czas dyni! Sprawdź, dlaczego warto ją polubić.

Pomarańczowe zdrowie

Zbiory z naszego ogrodu

Dynia znana jest już od 3000 lat. Ma wiele odmian, jednak najbardziej popularna jest pomarańczowa – dynia zwyczajna – spopularyzowana jeszcze mocniej przez Halloween. Do Europy trafiła w XV wieku z Ameryki Południowej i na stałe zagościła w kuchniach „starego kontynentu”.

Nie sposób wyliczyć prozdrowotnych właściwości tego owocu oraz jego nasion – to alfabet mikroelementów i witamin (A, C, E, B) wspomagających nasz organizm. Jest też źródłem białka. Badania dowodzą, że ma działanie przeciwzapalne,  antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwcukrzycowe[1], reguluje ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom, chroni przed patologicznymi zmianami w organizmie oraz jest doskonałym przeciwutleniaczem. [2] Natura nieźle to sobie wymyśliła.

 

Dyniowe Połoniny

Warto spróbować rozgrzewających jesiennych smaków

Lubimy zdrowo jeść i dzielić się tym z naszymi gośćmi, dlatego dynia co roku trafia z naszego ogrodu na stoły w restauracji Połoniny. Jej wszechstronne zastosowania kulinarne dają ogrom możliwości szefom kuchni restauracyjnych i domowych. 😉 Ugotujesz z niej zupę, przygotujesz placki lub muffiny, zrobisz farsz do naleśników lub przetwory.

Jednak zanim samodzielnie zabierzesz się za jej przygotowanie, zapraszamy do naszej restauracji “Połoniny“, w której serwujemy niebanalną zupę dyniową, pełną aromatu rozgrzewającego imbiru oraz risotto z puree z dyni, oprószone parmezanem.

 

 

Ciekawostką jest też marynowana dynia z przyprawami korzennymi, której można spróbować podczas hotelowego śniadania.

 

 

Zobacz także:

Pstrąg po naszemu

Placki po bieszczadzku

 

Przypisy:

[1] Pomimo wysokiego indeksu glikemicznego (75) ładunek glikemiczny, czyli ilość węglowodanów na 100 g owocu, jest bardzo niski (ok. 5). Dzięki temu dynia, w połączeniu z białkiem i/lub tłuszczem nie spowoduje nadmiernego wyrzutu glukozy do krwi.

[2] Yadav M., Shalini J, Tomar R. Prasad G.B.K.S, Medical and biological potential of pumpkin: an updated review (online) Cambridge University Press, 26 November 2010 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21110905/  dostęp: 29.09.2021)

Bon turystyczny