Wakacje za oknem. Pewnie już myślicie o tym, jak je spędzić i jakie atrakcje zorganizować dzieciakom. Z tej okazji podpowiadamy, w co się bawić się z dziećmi w naszym ośrodku (albo jak je zająć, żeby mieć chwilę dla siebie ;)). Oczywiście w naszej bukowieckiej “Krainie BezNudy” możliwości jest wiele – na sportowo, artystycznie, wewnątrz, na zewnątrz, ale – jak wiecie – lubimy zabawy na świeżym powietrzu i kontakt z naturą, więc zaczniemy od tych właśnie propozycji. “Sztuka z natury” to temat przewodni tego wpisu.

 

Niebko

 

Sztuka z natury: niebko zdj.: wikipedia.org

Czy pamiętasz sekretne dołeczki, skrywające zebrane skarby i przykryte „magicznym” szkiełkiem?  To „stara jak świat” zabawa wprowadzająca nutkę tajemniczości, a jednocześnie zachęcająca do obserwacji otoczenia i twórczego spędzania czasu.

Aby stworzyć Niebko będzie potrzebny kawałek szkiełka, może być nieduży. Reszta to kwestia Twojej wyobraźni. Poproś dziecko, by nazbierało różnego rodzaju „skarbów”, które chce ukryć w Niebku – mogą to być kwiatki, koraliki, listki, patyczki, kawałki folii aluminiowej itp.; znajdźcie odpowiednie miejsce w ukryciu (tego Wam nie zabraknie w „Połoninach”) i poproś dziecko by wykop niewielki dołek (ok. 15 cm głębokości). W powstałym wgłębieniu ułóż kolaż z pozyskanych elementów, przykryj szkiełkiem i zasyp szkiełko ziemią. Możecie oznaczyć w sobie  tylko znany sposób to miejsce, by móc do niego wracać. Wtajeminiczyć możesz tylko zaufane osoby. Pamiętaj, są tacy, co czyhają, by podejrzeć Wasze Niebko 😀 😉

 

Kamienne obrazy

 

 

 

Kamienne obrazy lub magnesy zdj. własne

Aby stworzyć kamienne obrazy, koniecznie wybierzcie się nad rzekę, tuż przy ośrodku, i poszukajcie odpowiednich kamieni, które staną się waszym „płótnem”. Możecie szukać kształtów, podobnych do zwierząt czy przedmiotów, by później je na nich namalować. Przydadzą się też farby lub kredki, albo flamastry czy kredki świecowe. Osuszcie kamienie i puśćcie wodze fantazji. Mniejsze kamienie doskonale sprawdzają się jako pamiątkowe magnesy na lodówkę.

 

Naturalne portrety

 

W ogrodzie lub podczas spaceru nazbierajcie dowolnych elementów natury – kwiaty, łodygi, patyki, liście, itp. Na kartce papieru narysujcie dowolną postać a następnie „ubierzcie” ją w przygotowane materiały. Liściaste lub trawiaste włosy, patykowe nogi, buty z żołędzi. Tylko wyobraźnia Was ogranicza.

 

 

 

 

Malowidła z cienia

Wykorzystaj światło by stworzyć własny obraz zdj. https://instagram.com/filhoterapia_

Jeśli zamierzacie bawić się wewnątrz, potrzebujecie kartki papieru, ołówka lub kredek, lampki lub innego źródła światła oraz przedmiotu, który będzie dawał cień. Ustawcie przedmioty na waszych kartkach, a lampkę tak, by rzucała na nie cień. Zabierz kredki lub ołówek i odrysuj pojawiający się kształt. Możesz go później pokolorować i ozdobić. Tą ciekawą techniką posługiwał się w swojej twórczości sam Andy Warchol i nieźle mu wyszło. 😉

Możesz też skorzystać z tego pomysłu na zewnątrz. Stań pod słońce tak, by Twój cień padał na chodnik. Podaj dziecku kredę, niech odrysuje Twój cień a nastepnie “ubierze” go w dowolnym stylu malując kolorową kredą.

 

 

 

Leśne łapacze snów

 

Leśny łapacz snów to świetna pamiątka z wakacji zdj. Roxanne’s Little Explorers

Kolejna propozycja na upamiętnienie wyprawy do lasu. Podczas wędrówki nazbierajcie leśnych skarbów, tak różnych jak tylko możecie. Jeśli macie do dyspozycji jakieś koraliki, szkiełka, wstążki i inne „ozdóbki” na pewno się przydadzą. Nie obędzie się również bez długiej gałązki i kawałka sznurka, ale może go zastąpić choćby sznurówka czy zwykła nitka – rozejrzyj się! Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

Weź gałązkę i utwórz z niej okrąg, związując końce sznurkiem. Następnie opleć dowolnie sznurek w sieć na powstałym okręgu. Nie zapomnij dowiązać u dołu trzech zwisających sznurków. Następnie przyozdób tak jak chcesz swój łapacz snów.

Czy wiesz, czym jest łapacz snów i po co się go tworzy? Dawniej służyły one Indianom za amulety, chroniące przed złymi snami. Wieszane na oknie miały przepuszczać jedynie te dobre i przyjemne, a koszmary, zaplątywały się w sieć.

 

Kamienne stwory

 

Kolejny raz warto wybrać się nad rzekę. Kiedy rodzice odpoczywają na leżaczkach w naszej „strefie chilloutu” dzieci mogę oddać się twórczej zabawie z kamieniami. Wystarczy nazbierać ich odpowiednią ilość i układać dowolne „obrazy” – zwierzęta, pejzaże…Znów wyobraźnia jest granicą. Jeśli macie kredki lub farby – mogą się przydać.  Będzie bardziej kolorowo.

To tylko wybrane pomysły na to, jak zająć siebie i dzieci w wakacyjny, urlopowy dzień na terenie naszego ośrodka. Natura daje nam ogrom twórczych możliwości, a dzieci nie potrzebują wiele do zabawy. Czasem wystarczy tylko mała inspiracja.

 

Zobacz także:

Którędy na Caryńską (z dzieckiem)?

i inne wpisy na naszym blogu

 

Bon turystyczny