Odkryj tajemnice Bukowca i gminy Solina dzięki questom. Zagraj w grę terenową, zamiast bez planu włóczyć się po szlakach. Możesz skorzystać z proponowanych przez tutejszy Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki gier terenowych, tzw. questów. Odkrywają one zakamarki czterech bieszczadzkich wsi, w tym naszego Bukowca.

Fragment mapy gry terenowej Źródło: www.goksolina/bukowiec
Ciekawostki Bukowca
Quest w Bukowcu oprowadzi Cię po najciekawszych zakątkach miejscowości – zarówno po miejscach historycznych, jak i atrakcyjnych krajobrazowo. Zabawa polega na przemierzaniu terenu nieznakowaną trasą, czytając pisane wierszem wskazówki, rozwiązywać zagadki i „uzbierać literki”, które złożą się na końcowe hasło, prowadzące do „skarbu” – pamiątkowej pieczęci, którą można przybić na karcie questu.
Start questu
Wyprawę rozpoczynamy w Bukowcu, przy kościele (GPS 49.310159, 22.409140).
„Witaj u progu przygody, drogi wędrowcu.
Dowiesz się dzisiaj ciekawostek o Bukowcu.
Zabierz coś do picia, włóż buty na nogi
I ruszaj – przed Tobą dziś szmat drogi.”
Tak zaczyna się ta wędrówka.
Co dalej?
Na trasie gry napotkacie miejsca historyczne, jak m.in. starą chyżę czy przycerkiewną dzwonnicę, ale o walorach tej wędrówki decydują też piękne górskie krajobrazy. Poznacie najciekawsze szczyty Bukowca i rzekę płynącą przez wieś, a także dowiecie się o tradycyjnym lipcowym święcie.
O tym, gdzie zabawa się kończy, nie powiemy. Wytrwali dotrą na pewno po wskazówkach opisanych w treści gry.
Sposób na zwiedzanie
Gra terenowa w Bukowcu to nie jedyna tego typu propozycja w gminie Solina.
Do wyboru mamy jeszcze trzy inne questy:
- Bóbrka historyczna i artystyczna
- U źródeł i nad zalewem. Z Myczkowa do Polańczyka
- Nad wodami bieszczadzkiej Atlantydy
Quest można dobrać do preferencji i kondycji uczestników. Jest to świetna opcja dla dzieci, które chętnie angażują się w poszukiwania skarbu.
W opisach gier znajdziesz długość trasy, charakter zagadek (np. kulturowy, historyczny czy przyrodniczy), orientacyjny czas trwania zabawy oraz informację o sposobie przemierzania szlaku.
Wszystkie questy zredagowane są tak, by z pomocą rymowanego tekstu poprowadzić gracza po najciekawszych miejscach okolicy. Opowiadając historię tutejszych mieszkańców, pokazują elementy przyrody oraz dziedzictwa kulturowego.
Celem każdej gry jest zebranie brakujących w pisanej wierszem treści gry liter, które na koniec utworzą hasło prowadzące do skarbu – pamiątkowej pieczęci.
Aby zagrać wystarczy zdobyć drukowaną ulotkę questu w Centrum Informacji Turystycznej w Polańczyku lub pobrać ją strony www.goksolina.pl en w Bukowcu znajdziecie tutaj: http://goksolina.pl/bukowiec/. Jest też dostępna aplikacja na smartfony.
Jak zwykle, po wędrówce, zapraszamy do naszej restauracji na odżywczy posiłek.